Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

TAPU HİSSE MASRAFLARI

TAPU HİSSE MASRAFLARI

0 19

TAPU HİSSE MASRAFLARI

Taşınmaz mallara ait tapular bir kişi üzerine kayıtlı olabileceği gibi birden çok kişi adına da kayıtlı olabiliyor. Hisseli tapu adı verilen bu işlemde tarafların ayrı ayrı olarak tapu hisse masraflarını üstlenmeleri gerekmektedir. Ortak alınan konut ya da diğer gayrimenkuller ve miras nedeniyle birden çok kişi adına kayıtlı olan tapular, hak sahiplerinin ne kadar masraf ödeyeceği hakkında merak uyandırıyor.

Hisseli tapularda söz konusu resmi belge üzerinde taşınmaz üzerinde hak sahibi olan bütün kişilerin isimleri yer alır. Tapu devir işlemlerinde tüm hissedarların ortak görüşte olmaları gerekmektedir. Hisseli tapularda masraf oranı değişirken her hak sahibi taraftan binde 20 oranında masraf tutarı alınmaktadır.

Hisseli Tapu Harcı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Mevcut hisseli tapu örneklerine ek olarak, yeniden iki kişinin ortak olarak alacağı taşınmaz mülklerde tapu harcı hesaplama tarafların masrafları eşit olarak ödemelerini sağlıyor. Satış bedeli 500 bin olan bir gayrimenkul için hisseli tapu masrafı binde 20 oranında hesaplanıyor. Buna göre satış bedeline göre tapu masrafı 10 bin lira olarak çıkıyor. Eşit oranda taraflar arasında bölünün masrafa göre tarafların 5’er bin TL tapu masrafı ödemeleri gerekmektedir.

Hisseli tapuya sahip aynı aileye mensup kardeşler kendi aralarında bedelsiz olarak tapu devrini gerçekleştirmeleri mümkündür. Devir işlemi bedelsiz olabildiği gibi tarafların vardığı anlaşma sonucuna göre taşınmazın güncel değeri doğrultusunda da gerçekleşebilir. Böyle durumlarda yine tarafların tapu masraflarını eşit şekilde paylaşarak ödemeleri istenir.

Hisseli Tapularda Devir Masraflarını Kim Öder?

Kardeşler arasında ya da birinci dereceden akrabalık söz konusu olan aile içi tapu devir işlemlerinde masraflar her hak sahibine eşit olarak paylaştırılıyor. Hisseli tapu sahiplerinin aile olmak dışında farklı işbirliklerinin olması durumunda masraf paylaşımı yine aynı şekildedir.

Hisseli olarak alınan tapularda tüm hak sahiplerinin isimlerinin açıkça belirtiliyor olması, her ismin hani oranda hak sahibi olduğunu göstermektedir. Hisseli tapu sahipleri iki kişi olabileceği gibi ikiden daha fazla taraflardan da oluşabilir. Miras hakkında genellikle karşılaşılan bu tapu şeklinde her hak sahibinin aynı çıkar doğrultusunda hareket etmesi sorunsuz bir paylaşım için gereklidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.