Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

TAPU HARCI HESAPLAMA VE SORGULAMA 2022

TAPU HARCI HESAPLAMA VE SORGULAMA 2022

0 13

TAPU HARCI HESAPLAMA VE SORGULAMA 2022

Tapu harcı, gayrimenkullerin alım-satımı esnasında ödenmesi gerekli bir masraftır ve yalnızca bir kez ödeme yapılır. Gayrimenkulün tapuda beyan edilen satış bedeli üstünden hesaplamaları yapılır.

Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Tapu harcını hesaplamak amacıyla alıcı ya da satıcının beyan ettiği gayrimenkul alış-satış fiyatları üstünden prosedür gerçekleştirme lazım olur. Hesaplama kapsamında hem alıcı hem satıcı, alış/satış prosedürü amacıyla beyan edilen gayrimenkul fiyatının %2’si kadar toplamda %4 olacak biçimde (her bir doğrultu %2) harç öder. Bu kapsamda örnek olarak tapuda alış/satış sayısal değeri 200 bin TL olarak beyan edilen bir gayrimenkul amacıyla %4 seviyesi üstünden toplamda 8 bin TL harç ödemesi gerçekleştirilir.

 

Bu hal yalnızca satıcının alıcıdan bütün tapu harcını ödemesini talep etmesi ve alıcının bu hali kabul etmesi koşulu ile değişir. Bu tip bir uyuşma, sözleşme kapsamında takdim edilirse aynı örneğe göre bu kez yalnızca alıcı 8.bin TL tapu harcını karşılar. Tapu hisse masrafları yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tapu Harcı Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Tapu harcı sorgulama prosedürleri e-Devlet internet adresinde tespit edilen Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme sayfası üstünden gerçekleştirilir. Linke giriş yaptıktan sonra ekranda tespit edilen “e-Tahsilat seri numarası’’ başlıklı alana seri numarası yazarak “Sorgula’’ düğmesine tıklanır.

 

Ekrana gelen yeni tablo üstünde ise TC kimlik numarası ve e-Devlet parolası yazarak “Giriş’’ butonu ile onay verilir. Bu prosedür ile ekrana tapu harcına dair bulgular, ödeme hali, tutar bilgi kapasitesi yansır.

 

Sorgulama prosedüründe lüzumlu olan e-Devlet parolası, şahsa en yakın PTT şubesi gişesinden nüfus cüzdanı ile temin edilir. “e-Tahsilat seri numarası’’ ise tapu müdürlüğünden şahsa verdiği 12 ya da 13 haneli numaradır. En çok tapu işlemi yapılan şehirler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Tapu Harcı Ödeme Adımları Nelerdir?

 

Tapu harcı ödemek amacıyla izlenen adımlar şöyledir:

 

  • Sorgulama prosedüründen sonra açılan yeni alanda tapu harcına ve tutarına dair bulgular net biçimde görülebilir.

 

  • Bu bulguların derhal altında tespit edilen “Şimdi öde’’ düğmesine tıklanır. Gelen yeni ekranda ise emniyet şifreli çevrimiçi ödeme amacıyla alakalı alana kredi ya da banka kartı numarası, son kullanma tarihi ve 3 haneli emniyet kodu (CVC2) yazılarak “Ödeme yap’’ düğmesine tıklanır.
  • Son ekranda tespit edilen boşluğa, banka doğrultusunda cep telefonuna gönderilen SMS’teki kod girilip “Ödemeyi tamamla’’ düğmesine tıklanır.
  • Bu adımlar ile tapu harcı şubeye gitmeye lüzum olmadan internet üstünden  ödeme yapılabilir..

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.