Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

ARTAN KİRA FİYATLARI

0 82

Son Zamanlarda Aşırı Artan Kira Fiyatları

Geçen yılın ikinci yarısından bu yana yaşanan kira fiyatlarındaki artış sebebiyle kiracıların maddi açıdan zorlandığı bir dönemdeyiz. Yaşanan ekonomik sıkıntı nedeniyle iğneden ipliğe her şeyde yüzde iki yüzleri bulan zam oranları vatandaşları bir hayli zorluyor. Özellikle sürekli gündeme gelen konut kiralarındaki orantısız artışın, insanları bu konuda ‘devlet müdahalesi’ beklentisine sokmuştur. Mecliste de gündeme gelen konuyla ilgili yeni düzenlemeler herkes tarafından bekleniyor. İstanbul gibi nüfusun yoğun olduğu büyük şehirlerde şu dönemde üç bin liraya kiralık daire bulmak hayal oldu denilebilir. Ev sahipleri ile kiracıların karşı karşıya geldiği bu duruma yaşanan yüksek enflasyon sebebiyet verirken, insanlar aldıkları maaşın direkt kiraya gitmesinin önüne geçilmesini bekliyor. Kira fiyatlarındaki artış sebebiyle şehirlerden taşınan insanların sayısı da son zamanlarda bir hayli artıyor.

Kira Fiyatlarındaki Artış Nasıl Duracak?

Avrupa’da kira fiyatlarındaki artışın en fazla olduğu Türkiye’de tavan fiyat getirilmesi konusunda yapılan öneri henüz sonuçlanmadı. Sık sık akar yakıta gelen zamların giyecekten gıdaya kadar her ürünün zamlanmasına sebep olurken enflasyonun yükselmesi de kaçınılmaz olmaktadır. Bu doğrultuda konut fiyatlarındaki artış yüzünden ev sahibi olma fikriden uzaklaşılırken kiracıların da hayatı daha da zorlaşmış olduğu görülmektedir. Pandemi sebebiyle yaşanan sıkıntıların üzerine gelen bu zamlar vatandaşları isyan ettirirken, artışların nasıl durdurulacağı sabırsızlıkla bekleniyor.

Mülteci Sorununun Kira Artışlarında Etkisi Var mı?

Ülkemiz son yıllarda mülteci akınına uğramaktadır. Yaşanan bu sıkıntılı durumun bazı ev sahipleri açısından fırsatçılığa çevrildiği bir gerçek. Güneş görmeyen, rutubetli, depreme dayanıksız olması gibi sorunları bulunan dairelerin farklı uyruklardan gelen insanlara uçuk fiyatlarda kiralandığı gözlenmektedir. Dolayısıyla yaşanan bu olumsuz durum çevre semtlerde de artışa sebep olmaktadır. İçinde bulunduğumuz ekonomik krizin de etkisiyle bir hayli yüksek olan kira fiyatlarındaki artış şu anda kontrol edilemeyen bir noktaya varmıştır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.