Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

KONUTU İÇİN YÜKSEK BEYANDA BULUNANA PARA CEZASI

KONUTU İÇİN YÜKSEK BEYANDA BULUNANA PARA CEZASI

0 5

KONUTU İÇİN YÜKSEK BEYANDA BULUNANA PARA CEZASI

Konutunu aldığı tarihin üstünden beş sene geçmeden satan 110.000 mükellef, değer yükseliş kazancı beyannamesi için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sitesinde buluştu. Düşük vergi ödemek için yanlış beyan verenleri, eksik ödenen miktarlarla beraber yüklü oranda para cezaları bekliyor.

Kredi, sigorta mukayese uzmanı, Emlak Değer Artış Vergisi’nin haneden elde edilmekte olan gerçek kazanca göre saptandığını kaydederek, “Gelir Vergisi Yasası’nın 80’inci maddesine göre, bağış ve miras yoluyla sahip olunan hanelerin dışındakiler, alış tarihinden bu yana beş sene içerisinde satıldığında, değer yükseliş kazancı vergisine tabi tutuluyor. Konut sahiplerinin Gelir İdaresi Başkanlığı’na bu ayın sonuna denli beyanname vermesi gerekmektedir. Kimi gayrimenkul sahipleri Vergileri düşürmek için yanlış beyanda bulunabiliyor.

konut , para cezası

 Evi Alanlar İçinde Tehlike Taşıyor

Gayrimenkulün satışının düşük gösterilmesinin ev alıcıları için risk belirttiğine değinen uzmanlar, Konut alıcıları satın aldığı gayrimenkulü daha sonra satılığa koyduğunda daha yüksek gelir vergisi ödemek zorunluluğunda kalabiliyor. Evini satın alırken değerini düşük gösterenler, beş sene geçmeden evlerini gerçek değeri üstünden satışa sunmuş olduğunda aradaki yüksek farktan ötürü fazla kâr elde etmiş gibi görünüyor. Fakat yüksek kârdan ötürü ödenen vergi tutarları da katlanıyor. Son vakitlerde satış bedelinin eksik beyanı ve düşük tapu harcı ödeme işleminin gerçekleştirilmesine karşı yürürlüğe getirilen korkutucu para cezaları karşılık görmeye başladı. Usulsüz beyanların rakamı giderek azalıyor.

konut , para cezası , vergi

Fazla Vergi Vermeyeyim Diye Düşünürken 50.000 TL Ceza Ödeyebilirsiniz!

Uzmanlar, konuya dair, “2020 senesi ocak ayında 450,000TL’ye satın aldığı evin değerini tapuda 250.000 Türk Lirası olarak beyan eden ev sahibi, evini 2021 senesi aralık ayında satılığa koyduğunda evin ulaştığı gerçek değer olmakta olan 700.000 TL’den beyanda bulunurlarsa 50.000 TL’ye yakın Değer Artış Kazancı Vergisi ödemek zorunluluğunda kalabilir. Oysa ev satın alınırken gerçek alım bedel olmakta olan 450,000TL olarak beyan edilseydi, sadece ekstra bir miktar tapu ödemesi verilecekti. Bu gibi hallerle karşılaşmamak için kesinlikle ev alım bedeli üstünden tapu harcı beyanında bulunmak gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.