Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

KONUT SATIŞINDA 1+1 KONUTLARA OLAN BÜYÜK İLGİ

KONUT SATIŞINDA 1+1 KONUTLARA OLAN BÜYÜK İLGİ

0 21

KONUT SATIŞINDA 1+1 KONUTLARA OLAN BÜYÜK İLGİ

Gayrimenkul piyasasında konut fiyatları enflasyona göre büyük bir artış gösterir. Yeni düzenlemeler ışığında konut fiyatları bir nebze düşmüş olsa da yine fiyatlar piyasa genelinde oldukça yüksektir. Konut alımında, evin kaç metrekare olduğu, kaç odasının olduğu, evin bulunduğu konum ve yönü büyük önem arz eder.  Ülkemizde konut seçerken çok odalı olup olmadığı, içerisine güneş girip girmediği yani güneye bakıp bakmadığı, odalarının genişliğine göre konutlar tercih edilirken ülkemize gelen yabancıların dikkatini daha çok 1+1 konutlar çekmektedir. Genellikle yatırım ve tatil amacıyla alınan bu konutlar küçük ve kullanışlı evlerdir.

Kurumsal Gayrimenkul Şirketlerinin Ürettiği Konutlar

“Markalı projeler” olarak adlandırılan kurumsal gayrimenkul şirketlerinin tasarladıkları konutlar, üzerinden ilerletilen “REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi” neticesine göre; Şubat ve Mart ayları arasında 5.24, geçen yılın eş zamanlarına göre 13.73 değerlerinde artış olmuştur.

Bu projelerden konut alan kişilerin Şubat ayında peşinat kullanım oranı %49,12 iken banka kredisi kullanım oranı ise yüzde 11,37’dir. Kıymetli evrak tipi olan senet kullanım oranı ise %39,51’dir. Ocak ayı verileri incelendiğinde peşinat ve senet kullanım oranında artış meydana gelirken, banka kredisi kullanım oranlarında azalma meydana gelmiştir.

Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre 4+1 konut çeşidinde artış, diğer konut tiplerine göre daha fazladır.  Yine aynı verilere göre 1+1 konut tipinde % 2.26, 2+1 konut tipinde %1.18, 3+1 konut tipinde %8,42 ve 4+1 konut tipinde ise bir önceki aya göre %14.22 oranında nominal artış söz konusu olmuştur.

Buradan bu yılın ilk çeyreğinde ne kadar ev satıldı öğrenebilirsiniz.

Konut Tipine Göre Yabancıların ve Vatandaşların Tercihi

Ülkemizde konut tiplerinde iki tür tercih söz konusudur. Ülkenin doğusu yani Anadolu daha çok 3+1 konut tipi veyahut 4+1 konut tipini tercih ederken ülkenin batısı ve başkent daha çok 1+1 konut tipini tercih etmektedir. 1+1 konut tipi İstanbul, Ankara gibi şehirlerde stüdyo ofis şeklinde kullanılabildiği için daha fazla tercih ediliyor. Ancak ülkenin doğusunda ailelerin geniş ve kalabalık olmasından dolayı 1+1 konut tipi çok fazla rağbet görmüyor.

Satın Alımlarda 1+1 Konutlar Neden Tercih Ediliyor?

1+1 tipli daireler genellikle bekâr ve genç çalışanlara veyahut yeni evli çiftlere daha çok hitap ettiğinden toplumun bu kesimi tarafından daha fazla tercih ediliyor. Özellikle eve istediği saatte girip çıkmak isteyen gençler, öğrenciler ile yabancı uyruklu kişiler ve yeni evli kişiler alanı küçük olsa bile 1+1 konutları satın almakta ya da kiralamaktadırlar.

Yabancı uyruklu kişilerde de tatil için geldikleri ülkemizde 1+1 konut tipi evleri tercih etmektedir. Bu nedenle şirketler 1+1 konut işinde yarışa girmiştir. TUİK verilerine göre 9 yılda ülkemizde yabancılara satılan konut miktarı 293 bin 271 adettir. Satılan konutlardan en fazla Iraklılar alırken ikinci sırada İranlılar gelmektedir. Türk lirasının hızlı değer kaybı nedeniyle yabancıların ülkemizden konut alımlarında da çok fazla bir artış gerçekleşmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.