Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

KONUT FİNANSMANI AMACIYLA 3 AYRI PAKET

KONUT FİNANSMANI AMACIYLA 3 AYRI PAKET

0 43

KONUT FİNANSMANI AMACIYLA 3 AYRI PAKET

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konut finansmanı amacıyla 3 ayrı paket hazırlandığını açıkladı. Buna göre, ilk kez ve tek konut sahibi olacaklara 10 seneye kadar vadeli ve yüzde 0,99 faizli kredi sağlanacak. Konut piyasa değerininin minimum yarısı 1 Nisan 2022’den evvelce açılmış döviz hesaplarının bozdurulması ya da fiziki altınların Merkez Bankası’na satılarak karşılanması koşulu ile alıncak konutlar da bu paketten faydalanabilecek. Mayıs başı itibarıyla asgari %40’ı sonuçlanmış ve asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin bir an evvelce tamamlanabilmesi amacıyla de 20 milyar liralık kaynak ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konut alım-satımını basitleştirecek 3 yeni paket açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde oluşturulan Kabine Toplantısı’nın sonrasında ulusa seslenen Erdoğan, ülke gündemindeki kimi konular ile alakalı yürüttükleri hazırlıklar sonucunda meydana çıkan müjdeleri paylaşmak istediğini açıkladı.

Erdoğan, ilk müjdenin konut alabilmek isteyen yurtdaşlar ve konut yapan firmalar ile alakalı bulunduğunu söyleyerek, hükümetleri döneminde ürettikleri 1 milyon 100 binin üstündeki konutla yurtdaşları ideal koşullarda ev sahibi gerçekleştirdiklerinı hatırlattı.

Aynı biçimde bankacılık sektörünün verilen ideal koşullu kredilerle milyonlarca yurtdaşın özel sektör doğrulutusunda inşa edilen projelerden ev sahibi bulunduğuna işaret eden Erdoğan, son devrede küresel ekonomide ham madde fiyatlarında görülen fahiş yükselişler ve tedarik problemlerinin neden olduğu problemler nedeniyle konut inşasında yavaşlama ve konut fiyatlarında çok büyük artışlar yaşandığını dile getirdi.

İLK KEZ KONUT ALACAKLARA YÜZDE 0,99 FAİZLİ KREDİ

Erdoğan, yurtdaşları, bilhassa konut pazarındaki bu arızi dalgalanmadan korumak gayesiyle bir dizi tedbiri yaşama geçirme kararı aldıklarını söyleyerek, şu şekilde devam etti:

“Bu çerçevede konut finansmanı konusu ile alakalı 3 ayrı paketi ulusumuzun hizmetine sunuyoruz. Birinci paket ile ilk kez ve tek konut sahibi olacak yurtdaşımıza, 2 milyon liraya kadar değere sahip birinci el satın almalar amacıyla 10 seneye kadar vadeli ve aylık yüzde 0,99 faizli konut kredisi sağlıyoruz. İkinci paket, birinci ve ikinci el konutları da kapsıyor. Konut piyasa değerinin minimum yarısı 1 Nisan 2022’den evvelce açılmış döviz tevdiat hesaplarının bozdurulması ya da fiziki altınların Merkez Bankası’na satılarak karşılanması koşulu ile alınacak konutlar bu paketten faydalanabilecek. Konut piyasa değeri 2 milyon lirayla sınırlı bu paket 10 seneye kadar vadeli ve aylık yüzde 0,89 faizli konut kredisi içeriyor. Bu paketin bir hedefi de döviz ve altın varlıklarının Türk lirasına dönüşümünü teşvik etmektir. Faizsiz ev nasıl alınır yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

TAMAMLANMAMIŞ PROJELER İÇİN 20 MİLYAR LİRA KAYNAK

Üçüncü paketimiz inşaat sektörüne yöneliktir. Mayıs ayı başı itibarıyla asgari %40’ı sonuçlanmış ve asgari yüzde 50’si satılmamış inşaat projelerinin bir an evvelce tamamlanabilmesi amacıyla 20 milyar liralık bir kaynak ayırdık. Bir sene içerisinde konut fiyatlarını internet sitelerinde açıkladıkları fiyatta sabit tutma taahhüdü veren firmalarımız belli bir rakama kadar ve 36 ay vadeyle bu finansmandan faydalanabilecek. Böylece inşaat durumundaki projelerin süratle tamamlanarak kısa vadedeki konut arzının artmasını, bu şekilde fiyatların dengeye gelmesini hedefliyoruz.” Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

TOKİ’YE 30 MİLYAR LİRALIK FİNANS SAĞLANACAK

Erdoğan, şunların yanı sıra TOKİ aracılığı ile yürüttükleri yurtdaşlara ideal fiyatla verilen, düşük maliyetli ve düşük satış fiyatı sosyal konut projelerine de sürat verdiklerine ilgi çekerek, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Düşük gelir grubundaki yurtdaşlarımızı ev sahibi yapmaya yönelik sosyal konut projeleri amacıyla TOKİ’ye 30 milyar liralık finans sağlayacağız. Sosyal konut projelerimizin istismarını engellemek amacıyla de bu biçimde edinilen konutların 5 sene vakit ile satışına izin vermeyeceğiz. Hem de ufak ölçekli müteahhitlere şehir içersindeki ufak parsellere konut yapabilmeleri amacıyla metrekaresini belli bir fiyatın üstünde satmamaları koşuluyla ideal maliyetli kredi kullandıracağız. Bu tarz alanların rezerv konut kısmı ilanı yolu ile detaylı vergilerden istisna olmasını sağlayarak, maliyetlerin düşürülmesi yoluna da gideceğiz. Rezerv alanlarda oluşturulan ve ideal maliyetli krediyle desteklenen konutlar da 5 sene vakit ile satış tahdidine tabi olacaktır.”

Sistemin sıhhatli işleyişini korumak amacıyla kontrolde TOKİ ve Emlak Konut gibi bu alanda birikimli kuruluşları da kullanacaklarını duyuran Erdoğan, şu verileri paylaştı:

“Kentsel dönüşüm çalışmaları, konut arzını çoğaltmak amacıyla destek vereceğimiz bir diğer alandır. Ada seviyesinde yalnızca hak sahiplerine yönelik ideal maliyetli kredilerle şehirsel dönüşüm projelerini süratlendireceğiz. Genellikle hak sahipleri ile müteahhitlerin bir araya gelerek yürütecekleri bu projelerin kontrolünü de tekrar alakalı kuruluşlarımız aracılığı ile daha fazla biçim yapacağız. Vatandaşlarımızı süratli, güvenli ve ekonomik biçimde konut sahibi gerçekleştirmeyi gayeleyen bu destek paketleri ve programlarımızın hayırlı olmasını diliyorum.”

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.