Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

KİRACILAR HANGİ MASRAFLARI KİRA FİYATINDAN DÜŞEBİLİR?

KİRACILAR HANGİ MASRAFLARI KİRA FİYATINDAN DÜŞEBİLİR?

0 12

KİRACILAR HANGİ MASRAFLARI KİRA FİYATINDAN DÜŞEBİLİR?

Kira artışları bu günlerde sık görülen bir durumdur. Geçen yıl ikiye katlanan kiralar bütçeyi zorladı. Kira, hane gelirinin önemli bir bölümünü oluştururken, ev ve binalarla ilgili belirli maliyetler de kiracılar üzerindeki yüke katkıda bulunabilir. Ancak kiracılar bazı masrafları kiradan düşebilirler. Kiracıların kiradan kesebilecekleri ücretlere ilişkin hakları kanunla korunmaktadır.

Kiralanan ev veya işyerinde sonradan bir kusur varsa (sıhhi tesisat sorunları, küf, rutubet, kombi arızası gibi) kiracı, uygun bir süre içerisinde arızanın giderilmesini talep edebilir. Bu süre içinde kusurun giderilmemesi durumunda, kiracı, kiraya veren adına kusuru onarabilir ve talep tutarını kira bedelinden mahsup edebilir. Bu durumda, sahibine onarım sürecini gösteren bir fatura vermek önemlidir.

Onarım Bedeli Kime Aittir?

Binanın ortak bölümleri ile ilgili bakım ve onarım masrafları maliklere aittir. Örneğin, ev sahibi, dış cephe boyası, bölme duvarları, asansör bakımı ve bina onarımları ve ayarlamaları gibi masrafları öder. Ancak ev sahibi bu borcu ödemezse kiracının kapısı çalınabilir. Mülkiyet Kanununa göre, kiracılar veya kat malikinin giderlerinden sürekli olarak yararlanan kişiler müteselsilden sorumludur. Ancak kiracının sorumluluğu ödemesi gereken kira miktarı ile sınırlıdır ve yapılan ödeme borcundan mahsup edilir.

Kiralık sözleşme örneği yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kiracının Kiraladığı Yere Yapılan Değişiklik

Kiracı, kiraya verenin yazılı onayı ile kiralanan mülkü iyileştirebilir veya değiştirebilir. Tadilat kabul eden kiraya veren, aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça, kiralananın eski haline getirilmesini isteyemez. Aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça, kiraya verenin sözleşmesi kapsamında yapılan iyileştirme ve tadilatlar nedeniyle kiracı, kiralanan mülkün katma değerini iade etmek zorunda değildir.

kiracılar

Eşyalı Ev Kiralanması

Mobilyalı bir ev kiralarken, ev sahibi mobilyaya verilen hasarın onarım maliyetini ödeyecektir. Kiracı onarım yaparsa, bu masraflar da kiradan düşülebilir. Borçlanma kuralları, kiralama ilişkisine ilişkin tüm detayları düzenlemektedir. Bu durumda masrafları kimin ödeyeceğini de kanun belirler.

Kanuna göre ev sahibi önce malı kiracıya kullanıma uygun bir şekilde teslim etmeli ve kira süresince bu kullanılabilirliği sağlamalıdır. Kiracı sonradan iflas ederse, kiracı; Kiraya veren, kusurların onarılmasını, kusurlarla orantılı olarak kira oranlarında indirim yapılmasını ve hasarın onarılmasını isteyebilir. Ancak iddia, diğer isteğe bağlı hakların kullanılmasını engellemez. Büyük bir kusur durumunda, kiracı sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptir.

Depozito nedir , bilinmesi gerekenler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.