Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

İNTERNETTEN TAPU DEVRİ OLUR MU?

İNTERNETTEN TAPU DEVRİ OLUR MU?

0 19

İNTERNETTEN TAPU DEVRİ OLUR MU?

Konut sektörünü canlandıran düşük faiz oranları tapu devri işlemlerinin internet üzerinden yapılması gibi imkânları ortaya çıkardı. Bunun yanı sıra tapu sırası beklemeyen pek çok kişi dolandırıcıların hedefinde yer almaya başladı. Salgın döneminde uzun tapu kuyruklarının önüne geçmek devir işlemlerinin online olarak da gerçekleşmesine olanak sunan web tapu uygulaması, kullanıcıların tapu müdürlüklerine gitmelerine gerek kalmadan uzaktan işlemlerini halletmelerini sağlıyor.

Tapu dairelerinde işi olan kişilerin dolandırılmaya mahal vermeden güvenilir ve resmi bir yol olarak tercih edebilecekleri internetten tapu işlemleri imkânı sunan uygulama, hızlı ve pratik yasal prosedür gerekliliklerini yerine getirmeyi sağlıyor. 2020 yılında bu uygulamanın kullanılmaya başlanması ile birlikte yaklaşık 30 bin konutun uzaktan tapu devir işlemlerinin gerçekleştirildiği biliniyor.

İnternetten Tapu Devri Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü resmi web sitesi üzerinden yapılacak online tapu devir işlemleri için site içerisinde birçok yönlendirme bulunuyor. Sistem üzerinden kullanıcıların e- devlet sitesine aktarılması sonrasında tapu işlemlerine ait tüm detayları ekranda görüntüleyebilir. Buradan e-devlet tapu sorgulaması nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

Güvenilir bir internetten tapu devri gerçekleştirdiğinden emin olmak isteyenlerin mutlaka e- devlet şifresi kullanarak işlem yapmaları öneriliyor. Bu alanda fırsatçılık yapmak isteyen pek çok kişi dolandırılmaların artmasına ve bu sisteme karşı tedirginlik hissinin yaşanmasına neden olmaktadır. ALO 181 hattını arayarak detaylı bilgi almak ve nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda bilgilenmek mümkündür.

Web Tapu Şifresi Nasıl Alınır?

Tapu devri işlemlerini güvenli bir şekilde yapmak isteyenler web tapu şifresi nasıl alınır sorusunun cevabını arıyor. Resmi birçok işin online kanaldan gerçekleşmesine imkân veren e- devlet şifresi, internet üzerinden tapu devri gerçekleştirmek isteyenlerinde sahip olması gereken şifredir.

PTT aracılığıyla edinilen e- devlet şifresi sayesinde güvenilir ve yasal olduğundan emin olduğunuz birçok resmi işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Tapu devrini son aşamasına kadar getirmeyi mümkün kılan web tapu, sadece tapu sahiplerinin ıslak imza atmak için genel müdürlükleri ziyaret etmeleri gerekiyor. Bu sayede fiziki anlamda insan sirkülasyonunun azalması ve resmi işlerin hız kazanması mümkün olmaktadır. Buradan en çok tapu işlemi yapılan şehirleri öğrenebilirsiniz.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.