Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

GAYRİMENKUL SATIŞINDA TL ZORUNLU MU OLDU?

GAYRİMENKUL SATIŞINDA TL ZORUNLU MU OLDU?

0 10

GAYRİMENKUL SATIŞINDA TL ZORUNLU MU OLDU?

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, TL’nin menkul kıymet alım satımındaki yükümlülüklerini düzenleyen bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklamada, söz konusu değişikliğin Türkiye’de mukimler arasında akdedilen sözleşmeler için geçerli olduğu,  yerleşik olmayanlar ile mukimler arasındaki sözleşmeler için geçerli olmadığı belirtildi. Ayrıca Türk Lirası olarak ödeme yükümlülüğünün 19 Nisan 2022 tarihinden sonraki dönemi kapsadığı gösterilmiştir.

 

Türkiye’de yerleşik kişiler şimdiye kadar birlikte imzalayacakları araç dışı satış sözleşmelerinde döviz cinsinden veya sabit döviz cinsinden bu tür sözleşmelerden doğan fiyatları ve diğer ödeme yükümlülüklerini bu şekil de belirlendi. Söz konusu sözleşmelere ilişkin ödeme yükümlülüklerini Türk Lirası olarak ifa ve kabul etme yükümlülüğü getirilmiştir.

TL İle Ev Alım Satımı

 

Devlet kurum ve kuruluşlarının ve Teşkilatı şirketlerinin malvarlığının satın alınması ve kiralanması dışındaki sözleşmelerde, sözleşme bedellerini ve dövizden kaynaklanan veya döviz cinsinden olan diğer ödeme yükümlülüklerini tespit edebilir, ödeyebilir ve kabul edebilir. Türk Silahlı Kuvvetleri de dâhildir.

Gayrimenkul Satışların Da Yapılan Yeni Düzenlemeler

 

Değişiklik, Türkiye’de yerleşik kişilerin aralarında akdedilen ve akdedilen satış sözleşmelerine ilişkin ödeme yükümlülüklerine ilişkin olduğundan, Tebliğ’de yer alan “taşınır mal” terimi tüm gayrimenkul ve emtia sınıflarını kapsamaktadır.

 

19.04. 2022, değişikliğin yürürlük tarihi ve kontroller vb. Bu tarihten sonra yabancı para cinsinden ihraç edilen, kişiler arasında Türk parası ile akdedilen veya akdedilen menkul satış sözleşmelerine ilişkin ödeme yükümlülüklerini yerine getirme ve kabul etme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

 

Türkiye’de yerleşik kişiler arasında akdedilen/gerçekleştirilen gayrimenkul satışına ilişkin sözleşmelerin ödeme yükümlülüklerini yerine getirmek için ödeme araçlarının kullanılması mümkün değildir. Bu döviz sözleşmelerinden doğan sözleşme bedelinin ve diğer ödeme yükümlülüklerinin tespiti mümkün değildir. Türkiye’de yerleşik kişiler arasındaki taşıt satış sözleşmelerinde döviz cinsinden veya dövize endekslenmiştir.

Kamu Sözleşmelerinde Gayrimenkul Satışları

 

Kamu sözleşmelerinde önemli bir değişiklik daha yapıldı. Türkiye Silahlı Kuvvetlerinin kamu kurum ve kuruluşlarının veya şirketlerinin yer aldığı gayrimenkul satış ve kiralama dışındaki sözleşmelerde, sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden doğan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden yapılamaz. Sadece döviz cinsinden veya dövize endekslenmiştir. Döviz veya takaslı, ödenmiş ve dövize endeksli olarak kabul edilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.