Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

GAYRİMENKUL DEĞERLEME KRİTERLERİ NELERDİR?

GAYRİMENKUL DEĞERLEME KRİTERLERİ NELERDİR?

0 17

GAYRİMENKUL DEĞERLEME KRİTERLERİ NELERDİR?

Çok uzun yıllardır konut sektörüne yön veren kavramlardan biri olan gayrimenkul değerleme, konut alıcı ve satıcı taraflar için birçok avantaj sağlayan konulardan biridir. Gayrimenkul danışmanları tarafından verilen bu hizmet türünde konut fiyatının piyasa fiyatları çerçevesinde belirlenmesi esasına dayanıyor. Doğru bir fiyat belirleme stratejisi izlenmediğinde, yüksek ya da düşük belirlenmiş bir ev geç satılabilir ya da değerinin altında bir fiyata alıcısını bulabilir. Bu tür risklerle karşı karşıya kalmamak için gayrimenkul değerleme kriterlerinin iyi bilinmesi ve bu alanda uzman kişilerden destek alınması gerekir.

Gayrimenkul Değerleme Neye Göre Yapılıyor?

Bir evin değerini artıran ya da düşüren en önemli unsurlardan lokasyon, gayrimenkul değerleme raporu hazırlanırken başvurulan ilk kriterlerden biridir. Benzer niteliklerdeki evlere olan talep ve benzer fiyat ve özellikteki evlerin satış durumu gibi kriterler fiyatın belirlenmesindeki temel unsurlar arasındadır.

Gayrimenkule ait imar özellikleri, evin alt yapısal özellikleri ve yıpranma payı gibi birçok ayrıntı gayrimenkul uzmanları tarafından objektif bir yaklaşımla incelenerek rapora yansıtılır. Gerekli değerleme analizleri yapılırken ilk önce konutun satışına engel söz konusu durumlar incelenir. Bu tespitin doğru bir şekilde yapılması için uzmanların taşınmazlara ait yasal kurum incelemelerini bizzat görerek araştırmaları gerekir.

Gayrimenkul Değerleme Kimler Tarafından Yapılır?

Gayrimenkul değerleme yetkisine sahip olan ve SPK lisanslı listesinde yer alan şirketler ve bu lisansa bireysel olarak sahip olan uzmanlar tarafından gayrimenkul değerleme raporu hazırlanır. Bu şirketler her türlü arsa, konut, arazi ve iş yeri gibi gayrimenkule dair satış ve yatırım adımları için değer tespiti ve raporu hazırlar. Gayrimenkul değerleme uzmanları tamamen tarafsız olarak hizmet verirler. Gayrimenkullerin değerini artırmaya yönelik ya da alım satım işleri ile alakalı eylemleri yoktur. Tüketici yararına hizmet veren bu kişilere eksper gözüyle bakmak ve raporlama uzmanı olarak değerlendirmek gerekir.

Gayrimenkul Değerlemenin Amacı Nedir?

Gayrimenkulün gerçek değerini öğrenmek ve bu çerçevede satışını gerçekleştirmek amacıyla değerleme ve raporlama uzmanlarına ihtiyaç duyuluyor. Konut kredisi kullanan tüketiciler için gayrimenkul teminatı söz konusu olduğunda kiralama ya da satış aşamalarında başvurulmaktadır.

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.