Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

EV ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN 2022

EV ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

0 11

EV ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

Ev satın almak, hem barınma ihtiyacını karşılamak hem de iyi bir yatırım aracı niteliği ile imkânlar dâhilinde herkesin gerçekleştirmek istediği hayallerinden biri. Son yıllarda konut sektörünün oldukça gelişmesi ile birlikte konut sayısının artması ve buna bağlı olarak da fiyatların artması, uygun faiz oranlarının bile avantajsız kalmasına neden oluyor.

Ev satın alırken bütçe ayarlamasından evin konumu ve özellikleri gibi birçok detayı gözden geçirmek sorunsuz şekilde ev sahibi olmayı sağlıyor. Aksi halde gözden kaçan en ufak bir detay bile aldığınız evde huzur kaçmasına neden olabilir.

 

2.El Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıfır konutların yüksek maliyetleri ve kredi yükünün de bir araya gelmesi birçok kişinin ev alırken tercihinin ikinci el konutlardan yana olmasına neden oluyor. Gerekli hususlara dikkat edilmediğinde ikinci ev satın almanın da bazı riskleri bulunuyor. Bu riskleri en aza indirmek için evin tapusu iyice gözden geçirilmelidir. Konutun tapu sicilini detaylı incelemek adına mutlaka Tapu Sicil Müdürlüğü’ne gidilmelidir.

Ev satın alırken ikinci el konutlarda depreme dayanıklılık konusu dikkate alınmalıdır. Evin bulunduğu konum iyice araştırılmalı ve gelişme potansiyeli yüksek semtlerden ev almaya özen gösterilmelidir. Uzun yıllar yıpranma payı göz önüne alınarak evin içyapısı incelenmelidir. Tadilat ihtiyacı çok olan konutların bütçenizi aşma ihtimali gözden geçirilmelidir.

Müteahhitten Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Birçok konut projesi henüz proje aşamasındayken satışa sunularak tüketicilerin kolay ve avantajlı bir şekilde ev sahibi olmaları sağlanıyor. Ancak kandırılma riski yüksek olan bu yöntemde, tapu kaydı mutlaka incelenmelidir. Tapu kaydında konut üzerinde haciz ya da ipotek gibi durumların ortaya çıkması müteahhitten ev alırken temkinli olmayı sağlar.

Konutların proje detaylarına bağlı kalınarak yapıldığının en büyük ispatı olan iskân mutlaka yüklenici firmadan istenmesi gereken detaylar arasında yer alıyor. Ev teslimi sonrası iskân almaya kalkışmak oldukça yüksek maliyetli ve zordur. Tapunun hemen ev sahiplerine devredilmeyeceği durumlarda müteahhit tarafın konut sahiplerine sözleşme imzalatması gerekir. Olası aksaklıklarda evinize dair hak iddia etmenizi sağlayacak olan bu sözleşme evin özellikleri ve ödeme şekline varıncaya kadar birçok ayrıntının yer aldığı belge niteliğindedir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.