Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

EN ÇOK TAPU İŞLEMİ YAPILAN ŞEHİRLER 2022

EN ÇOK TAPU İŞLEMİ YAPILAN ŞEHİRLER

0 18

EN ÇOK TAPU İŞLEMİ YAPILAN ŞEHİRLER

Gayrimenkul yatırımı yaparak birikimini değerlendirmek isteyenler Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün en çok tapu işlemi yapılan şehirlerin sıralamasını tüketicilerin bilgisine sunmasına neden olmuştur. Şehirlerin nüfus oranları tapu işlemlerinin sıklığını belirlerken İstanbul bu sıralamada birinciliğe sahip oluyor.

Şehirlere göre sıralanan tapu işlem sıklığı, harçlar aracılığı ile hazineye aktarılan katkının da yüksek miktarda olmasını sağlamıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirtilen verilerde toplamda 2021 yılı için sağlanan katkı 12 milyar 197 milyon 800 bin liradır. İstanbul’u takip eden şehirler ise Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’dır.

 

En Çok Arsa Satılan Şehirler

Arsa yatırımcılarının her geçen yıl çoğalması, en çok arsa satışı yapılan şehirlerinde ilgi odağı olmasına neden olmuştur. Yatırımlarının kısa sürede değerlenmesini isteyen kişiler arsa satın alarak uzun vadede oldukça karlı çıkabiliyorlar. Geçtiğimiz yıllara nazaran arsa satışlarındaki artış en çok İstanbul, Ankara ve İzmir gibi üç büyük şehirlerde gerçekleşmiştir. Başkent bu noktada 6 ay içerisinde toplam 10 bin arsanın satışına ev sahipliği yapmış şehirlerimiz arasında yer alıyor.

İstanbul’da satışı yapılan arsa sayısına bakıldığında yaklaşık 24 bin sayısı karşımıza çıkıyor. En popüler ilçeler arasında ise Küçükçekmece, Bağcılar ve Maltepe yer alıyor. İstanbul’u takip eden şehirlerarasında Muğla, Kocaeli, Mersin, Gaziantep ve Konya takip ediyor.

2022 En Çok Tapu İşlemi Yapılan Şehirler

Her yıl bir önceki döneme göre artan gayrimenkul satışları, yılda binlerce tapu işlemi yapılması anlamına geliyor. Tapu harç gelirlerinin devlet hazinesine katkı sağlaması ise sık sık en çok tapu işlemi yapılan şehirlerin sıralamasını beraberinde getiriyor. 2022 yılının ilk aylarında yine ilk sırada yer alan İstanbul, binlerce işlemin yapıldığı şehir olma özelliğini sürdürüyor.

Pandemi dönemi ile birlikte internetten tapu devri işlemlerinin de gerçekleşmesi olanağı, tapu süreçlerinin daha hızlı ve güvenilir olmasına katkı sağlamıştır. Gayrimenkul sahipleri son aşamaya kadar gerekli olan yasal prosedürleri web tapu üzerinden gerçekleştirerek sadece son imza aşamasında tapu idarelerini ziyaret ediyor. Böylece kalabalık insan kuyruklarının oluşmasının önüne geçmek ve resmi işlerde güvenlik kavramı ön planda yer almaktadır.

 

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.