Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

EMLAK VERGİSİ NEDİR VE NASIL ÖDENİR ?

EMLAK VERGİSİ NEDİR VE NASIL ÖDENİR ?

0 17

EMLAK VERGİSİ NEDİR?

Emlak Vergisi Türkiye Cumhuriyeti 1982 Anayasa’sının 1319 Sayılı Kanun maddesinde geçmekte olan Emlak Kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki bina, arazi, arsa vb. sahiplerinin veya sahibi yoksa bunların tahsis edildiği kişilerin ödemesi gereken vergi türüdür.

Emlak Vergisi Nasıl ve Ne zaman Ödenir?

Emlak Vergisi ödeme sisteminde birçok farklı ödeme yöntemi bulunmaktadır. Öncelikle Emlak Vergisi Ödemesi gerçekleştirmek için gayrimenkulün bağlı belediyeye müracaat ederek Emlak Vergisi ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Online olarak da Emlak Vergisi Ödemesini şu şekillerde gerçekleştirebilirsiniz;

  • Emlak Vergisi ödeme yollarından belediye üzerinden olan yol gayrimenkulün bağlı olduğu belediyenin internet sitesi üzerinden ödemeyi gerçekleştirmektir. Bu yol her belediye için geçerli değildir.
  • Emlak Vergisi ödeme yollarından belediye üzerinden olan diğer bir yol ise gayrimenkulün bağlı olduğu Belediyeye başvurarak belediyenin banka hesabına havale veya EFT yoluyla ödemeyi gerçekleştirmektir.
  • Emlak Vergisi ödeme yollarından E-Devlet sitesi aracılığıyla olan yolda ise Emlak Vergisi dahil olmak üzere çeşitli vergi borçlarının ödemesini E-Devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
  • Emlak Vergisi ödeme yollarından bir diğerinde ise Gelir İdare Başkanlığı resmî web sitesi üzerinden Emlak Vergisi ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Peki Emlak Vergilerinin ödemelerini ne zaman gerçekleştirmeliyiz. Bu sorunun cevabına bakmamız gerekirse Emlak Vergisi yılda tek seferde ödenebileceği şekilde iki taksit şeklinde de ödemesi gerçekleştirilebilir. İki taksit şeklinde ödeme yapılacak ise ilk taksit genelde yılın ortalarında Nisan ve Mayıs gibi ikinci taksit ise yılın sonuna doğru Kasım ayında gerçekleşmektedir. Bu tarihler yıldan yıla değişkenlik gösterebilmektedir. Eğer belirtilen tarihlerde Emlak Vergisi ödemesi yapılmaz ise cezalı bir şekilde ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Emlak Vergisi Sorgulama nasıl yapılır?

Emlak Verginizi veya varsa borcunuzu E-Devlet üzerinden veya Gelir İdaresi tarafından hizmete sunulan İnternet Vergi Dairesi üzerinden Emlak Vergisi sorgulaması yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden tapu sorgulama yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Emlak Vergisinden kimler muaftır?

Emlak Vergisi muafiyeti için en önemli noktalar Gayrimenkul sahibinin hiçbir geliri olmaması ve Gayrimenkulünü ikamet için kullanması bu gayrimenkul dışında başka bir gayrimenkule sahip olmaması gerekliliğidir. Geliri olmayan; şehit ve gazi yakınları, gaziler, emekliler, engelliler, dul veya yetim olanlar da Emlak Vergisinden muaf olmak için gerekli yerlere müracaat da bulunabilirler. Devlete ait araziler, kurumlar ve Yabancı devletlere ait kurumlar da Emlak Vergisinden muaftırlar.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.