Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

EMLAK SİTESİNDE EV ARARKEN MUTLAKA BİLMENİZ GEREKENLER!

EMLAK SİTESİNDE EV ARARKEN MUTLAKA BİLMENİZ GEREKENLER!

0 6

EMLAK SİTESİNDE EV ARARKEN MUTLAKA BİLMENİZ GEREKENLER!

 

Emlak siteleri, yurt dışında olduğu gibi ülkemizde de ev aramanın en hızlı ve kolay yolunu sunar. Satılık veya kiralık bir dairenin ilgilendiği tüm özellikler saniyeler içinde ekranınızda görüntülenebilir. Satın almak veya kiralamak istediğiniz evin bulunduğu il, ilçe ve mahalle bilgilerini girerseniz emlak sayfasındaki aramanız doğru bir şekilde başlayacaktır.

 

 Peki, Emlak Sitesinde Ev Arayanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Emlak sitelerinde ev arayanların mutlaka dikkat etmesi gerekenler;

 

  • Favori evini internette görmek isteyen birçok alıcı emlak danışmanlarıyla iletişime geçer
  • Reklam görseli, ev arayanları tetikleyen ve siteyle ilgili kararlarını etkileyen ilk unsurdur.
  • Beğendiğiniz bir fotoğrafla ev hakkında dikkat etmeniz gereken ilk detay, ilan yayın tarihidir. Güncel gönderiler arasında arama yapmak, ekranlarda geçireceğiniz süreyi başlangıçtakilere kıyasla gerçekten azaltabilir.
  • İlan güncellenirse ilan fotoğrafını alıcı gözü ile detaylı olarak incelemek faydalı olacaktır. Duvarlardaki boyayı, mutfak ve banyo dolaplarını, kapıları, güneş ışığını ve zeminlerin durumunu kontrol edin.
  • Evin içini beğendiyseniz, bulunduğu bina ile ilgili bilgileri değerlendirmenin zamanı geldi. Bulunduğu binanın yaşı, deprem yönetmeliğine uygunluğu ve dolayısıyla dayanıklılığı, binanın kat sayısı, oturduğunuz dairenin katları ve cepheleri gibi birçok bilgiyi mutlaka öğrenmelisiniz. Isıtma, park yeri olup olmadığı gibi. Binanın dışını gösteren bir fotoğraf varsa yakından bakmanız gerekir, aksi takdirde bulunduğu sokağı veya sokağı görmek için “sokak görünümü” özelliğini kullanabilirsiniz.
  • Tüm özellikleri size iyi geliyorsa, son olarak tescil maliyetini ve içinde bulunduğu binanın kentsel dönüşüm kapsamında yenilenme ihtimalinin olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.
  • Tüm bu titiz adımlardan geçtikten sonra yapmanız gereken tek şey, o emlak sitesinin telefon numarasından ilgili emlakçı ile iletişime geçmek ve ev ziyareti planlamaktır. Belki de hisse senedi ticareti hakkında soru sormayı düşünebilirsiniz?

Gezip Görmeden Ev Kiralamayın

 

Görmediğiniz evleri kiralamayın; İnternette gördüğünüz fotoğraflar aldatıcı olabilir, aynı eve denk gelmeyebilirsiniz, birçok emlakçı geniş açılı fotoğraflar kullanır. Kiralık mülk gün ışığında kontrol edilmelidir. Gerçekten de, kiralamadan önce mülkü arka arkaya birkaç kez gözden geçirmek faydalıdır.

 

Oturduğunuz evin sosyal hayatınıza uygun olup olmadığını öğrenmelisiniz. Ayrıca oturacağınız dairenin komşusunun kim olduğunu da arayabilirsiniz. En doğal hakkınız kimin oturduğunu öğrenmek ve bu soruları en başta düşünüp karar vermek en mantıklısıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.