Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

EMLAK NASIL YAPILIR

0 19

Emlak Nasıl Yapılır

Herhangi bir gayrimenkulün satışını pazarlamasını kiralaması için alıcı ve satıcı arasında ki süreçte yönetici olarak bunların arasında bir sözleşme yapmak suretiyle işlem yapan yaptıran kişiye emlakçı adı verilmektedir.

Emlak Nedir Nasıl Yapılır?

Emlak tapu işlemlerini yapan kat mülkiyeti ile ilgili cins değişiklikleri ile ilgilenen belediye ile koordinasyonu sağlayan kişi olarak da tanımlanabilmektedir. Bugün hemen hemen kullandığımız tüm yapıları oturduğumuz evleri binaları arsaları yayla yazlık gibi iş yeri ve bunun gibi daha birçok alanda alım satımı yaparak alıcı ve satıcı arasında bir köprü görevi görmektedir.

Emlakçının yasal düzenlemeleri bilmesi belediye de hangi iş ve işlemlerin yapıldığını bilmesi gerekmekle birlikte mesleği açısından da önemli bir husustur. Bankalarda ki konut fiyatları hangi bankaların devlet destekli olduğunu emlak konusunda değerlendirerek müşterilerine ev arsa ofis gibi yerleri satın alması için doğru karar vermelerine de yardımcı olmaktadır. Emlak iş ve işlemleri yaparken belli bir ücret alırlar bu ücretleri vekalet eden kişilerden almaktadırlar. Emlak satılan veya kiralanan alan emlak için herhangi bir şekilde kendisine vekalet verilmediyse eğer herhangi bir şekilde kaparo alamaz ve böyle bir işlemi yapması yasal değildir.

Emlak İşi Nasıl Yapılır?

Emlak da önemli konulardan bir tanesi de emlak yapan kişinin işi tamamladıktan sonra bedelini almasıdır. Emlak işini tamamlamadan herhangi bir ücret talep edemez ve edilmesi de kanunen yasaktır. Herhangi bir işlemi yaparken ev arsa ofis tarla gibi yerlerin alınıp satılması esnasında alıcı ve satıcı arasında bir sözleşme yaparak bunu yasal sorumluluk haline getirmesi sağlanacaktır. Ülkemizde şu anda emlak yasası mevcuttur ve alım satan yapan kişilerle birlikte emlakçılık yapacak olan kişinin de yasal düzenlemeler hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir. Emlak işini yapan kişi alım satımları yaparken komisyonun ne kadar olduğu hususunda alıcı ve satıcıyı bilgilendirmeli emlak vergileri hakkında alıcı ve satıcıya bilgi vermelidir.

Emlak Danışmanı Nasıl Olunur?

Emlak işini yapacak kişinin eğitim durumu olarak en az ilkokul mezunu olması yasalar çerçevesinde yeterli durumda olacaktır. Lise mezunu olmak veya bunun la ilgili olarak üniversitelerde emlak ile ilgili bölümler bulunmakla birlikte kişiler istediği takdirde bu eğitimleri de alarak kendini emlak sektörüne hazırlayabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.