Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

EMLAK DANIŞMANI RAKAMI 10 SENEDE 3 MİSLİ ARTTI

0 32

EMLAK DANIŞMANI RAKAMI 10 SENEDE 3 MİSLİ ARTTI  

Gayrimenkul sektöründe ücretli çalışan personel rakamı son bir senede, 11,4 arttı. Ücretli çalışan personel rakamı bir önceki senenin aynı ayında 90 bin 630 kişi iken, 2021 senesi aralık ayında 100.965 oldu.

Konuya dair uzman kişiler “TÜİK ücretli çalışan personel istatistiklerine göre gayrimenkul sektöründe ücretli çalışan personel rakamı 100,000’i geçtiğini belirtiyor. Taşınmaz ticareti yetki belgesi alan emlak işletmesi rakamı da 36 bin aşamasına yaklaştı. Geçen seneye göre yetki belgeli emlak işletmesi rakamı aşağı yukarı ` artmış oldu. Gayrimenkul danışman rakamı son on senede aşağı yukarı üç misli arttı” şeklinde belirtti.

 En Fazla Yetki Belgesi İstanbul İlinde

Kurum rakamları ile ilgili bilgilendirme veren genel müdür “yapılan müracaatlar ve sorgulamalarda yetki belgesi alan işletme rakamı sözleşme altındaki işletmeler hariç 36 bin aşamasına ulaştı. Şimdiye denli en fazla yetki b. alınan kent 8107 ile İstanbul olurken, Antalya’da 2 bin 43, Ankara’da 3 bin 744, Tekirdağ’da bin 70, İzmir’de ise 3 bin 299, Muğla’da bin 476, Bursa’da bin 807, Kocaali’de bin 210, taşınmaz ticareti yetki belgesi verildi” dedi.

Yapılandırma Beklentileri Var

Gayrimenkul alım satımında kararnameler ile yapılacak olan değişikler sektör çalışanları ve emlak satıcıları tarafından umutla ve sabırsızlıkla bekleniyor. Bu adımda tecrübe, denetim, öğretim belgelerinin yüklenmesi gibi hususlarda Ticaret Bakanlığının kararı bekleniyor. Hatta geçen sene sonuna denli öğretim belgelerinin yüklenmemesi halinde emlak işletmelerinin yetki belgesi bile iptal edilecekti.

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliğine göre muafiyetler dışında Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması icap ettiğini de söyleyenler “Sorumlu emlak danışmanlarının Seviye beş, emlak danışmanlarının ise aşama dört mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir. Şimdiye denli çok yoğun olarak Seviye 5 Sorumlu Emlak Danışmanı belgesi alınmış olsa da 31 Mart 2021 tarihinden daha sonra ilk kere belge alacak olmakta olan emlak danışmanlarının, aşama 4 emlak danışmanı belgesi almaları gerekmektedir. Bu noktaya mutlaka dikkat edilmelidir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.