Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

E- DEVLET TAPU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E- DEVLET TAPU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

0 19

E- DEVLET TAPU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Türkiye vatandaşı olan bireylerin e- devlet şifresine sahip olmaları durumunda birçok resmi işlem ve sorgulamaları mümkün oluyor. Bu işlemlerden biri olan tapu sorgulama için, e- devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili adımları takip etmek yeterlidir. Taşınmaz bilgisine ulaşmak istendiğinde birkaç tıkla üzerinize kayıtlı tüm tapuları tek bir ekranda görmeniz mümkündür. Sürekli güncel olan vatandaşlık bilgileri sayesinde en doğru bilgiye buradan ulaşılabilir.

 

E- Devlet Tapu Sorgulama Detayları

E- devlet kapısı olarak bilinen adresine giriş yaptıktan sonra hizmetler kısmından tapu ve kadastro genel müdürlüğü bölümü seçilmelidir. Bu bölümde yer alan tapu bilgileri kısmı tıklandıktan sonra adınıza kayıtlı tüm tapuları listelenmiş biçimde görmeniz mümkündür. Bireylerin kimlik bilgilerine ait güncel tapu bilgilerini görmeleri e-devlet şifresi olan herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bilgiler arasında yer alıyor. E- devlet şifresi almamış ya da kaybetmiş olanlar e- devlet resmi web sitesine elektronik imza, internet bankacılığı ya da T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılarak sorgulama yapılabilir.

 

E- Devletten Başkasına Ait Tapu Sorgulama Yapılabilir Mi?

Tapu sorgulama işlemini kişilerin kendi kişisel bilgileri ile yapmaları mümkün. Ailesinden ya da başka birine ait tapu bilgilerinin sorgulanması için yine o kişiye ait e- devlet şifresi ve T.C kimlik numarasının bilinmesi gerekir. Vatandaşların birçok resmi işlemlerini e- devlet sitesi üzerinden yapabilmeleri güvenlik açısından kişisel şifre bilgilerinin başkaları ile paylaşılmaması gerekiyor. Artık tapu devrinin bile online olarak yapılabiliyor olması dolandırıcılık olasılığına karşı dikkatli olmayı daha da önemli hale getirmektedir.

E- Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey, kimlik numarası ile PTT’den e- devlet şifresini birkaç dakika içinde alabilir. Şifreyi alır almaz sisteme giriş yaparak sorgulama işlemleri yapılabilir. Güvenlik açısından alınan şifrenin başkaları ile paylaşılmaması ve başkalarının eline geçmesi durumunda e- devlet sitesi üzerinden şifre değiştirme adımları uygulanmalıdır. Hayatı kolaylaştıran uygulamalardan biri olan e- devlet kapısı, amacına uygun kullanıldığında oldukça yararlı ve zamandan tasarruf ettiren bir sisteme sahiptir.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.