Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

Asgari ücrete ara zam formülleri

0 0

Asgari ücret ocak ayında kararlaştırılmış ancak enflasyonla alım gücü düşen işçiler için ara zam seçeneği masaya konmuştu.

Asgari ücret pazarlıkları yarın düzenlenecek Asgari Ücret Komisyon toplantısı ile başlayacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin başkanlığında gerçekleşecek toplantıya işçi ve işveren kesiminin temsilcileri de katılacak.

Asgari ücret için kulislerde iki senaryo dolaşıyor.

Asgari ücret, enflasyon farkı kadar zam alabilir

İlk formül, 2022 yılının başından bu yana gelen aylık enflasyon farkları oranında zam yapılacağı. Eğer bu senaryo kabul edilirse asgari ücret 6 bin liraya dayanacak.

Enflasyon artışına göre zam alınırsa net 5 bin 929 lira olacak

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) hesaplamasına göre; ilk 5 aylık enflasyon farkı yüzde 35,64 oldu. Buna Merkez Bankası’nın yüzde 3,77’lik haziran ayı enflasyon beklentisi eklendiğinde toplam artış yüzde 39,41’e dayanacak. Bu da şu anda net 4 bin 253 lira 40 kuruş olan asgari ücretin 1.676 lira zam alarak 5 bin 929 liraya çıkmasını sağlayacak.

Haziran enflasyonu Temmuz’un 4’ünde saat 10.00’da açıklanacak.

Asgari ücrete yüzde 25 zam geldiğinde net ücret 5 bin 316 liraya çıkacak

İkinci senaryoya göre ise kira artışına getirilen sınırlama olan yüzde 25 zam getirileceği dillendiriliyor. Böyle olduğunda ise asgari ücrete 1.063 lira zam gelmesi gündemde. Bu formüle göre de net asgari ücret 5 bin 316 liraya yükselecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.