Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

ARSA TAPU DEVİR İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

0 25

ARSA TAPU DEVİR İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Taşınmaz mülklerin alıcı ve satıcılar arasında el değiştirmesi tapu devri olarak ifade ediliyor. Tapu devri işlemleri yabancı taraflar tarafından olabileceği gibi, aile içindeki bireylerin miras ya da benzeri nedenlerden dolayı isim değiştirebilir. Devir işlemleri sırasında oluşan masrafların hangi taraf tarafından ödenmesi gerektiği ve harç tutarları gibi birçok detay arsa almak ya da devretmek isteyen kişiler tarafından merak ediliyor.

Söz konusu taşınmaz arsa devri ise son derece kolay ve birkaç adımdan oluşuyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından devir işlemleri için istenen belgeleri tamamladıktan sonra başvuruda bulunmak sürecin başlaması için yeterlidir. Tamamlanan belgelerin yanı sıra tapu harcının ödenmesinin ardından en geç 2 gün içerisinde devir işlemi gerçekleşiyor. Arsa sahiplerinin tapu devri için gerekli adreste bulunamaması halinde, noterden yetki verdikleri vekilleri aracılığı ile de tapu devri yapılabilir.

 

Arsa Tapu Devri Masrafı Ne Kadardır?

Tapu harcı ve döner sermaye bedeli olmak üzere tapu devri yapmak isteyenlerin karşılaşacakları iki farklı ödeme bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda toplam ara bedelinin %4 oranındaki tutar tapu harcı olarak ödenmesi gerekiyordu. Söz konusu bu bedel her iki taraf arasında eşit olarak paylaştırılarak, masraflar eşit oranda alıcı ve satıcı arasında bölüştürülmektedir. Güncel tapu masrafları hakkında bilgi almak için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimlerinden detaylı bilgi alınabilir.

 

Arsa Tapu Devri İşlemleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Arsa gibi taşınmazların satış bedelinin yüksek olması tapu harcının da yüksek miktarda çıkmasına neden oluyor. Bu harcın ödenmesi aşamasında düşük meblağlarda satış rakamı göstermek gibi usulsüzlüklerde bulunmak her iki tarafından para cezası almasına neden oluyor. Arsa devri için belirtilen saatten 15 dakika önce Tapu Genel Müdürlüğü’nde olunması gerekiyor. İstenen belgelerde eksik olması durumunda devir işlemi gerçekleşemeyeceği için alıcı ve satıcı tarafların istenen belgeleri eksiksiz olarak hazırlamaları gerekiyor. Gelişmiş e- devlet sistemi sayesinde kişiler uzaktan da arsa tapusunu devredebilir. Son imza aşamasına kadar birçok detayı online olarak yapmaya imkân sunan sistem, güvenilir bir şekilde tapu devri gerçekleştirmeyi sağlıyor.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.