Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

AİLE İÇİNDE TAPU DEVRİ NASIL YAPILIR?

AİLE İÇİNDE TAPU DEVRİ NASIL YAPILIR?

0 23

AİLE İÇİNDE TAPU DEVRİ NASIL YAPILIR?

Taşınmaz mallara ait tapunun eski sahibinden yeni sahibine resmi yollar üzerinden geçmesine tapu devri adı veriliyor. Bu devir işlemi farklı aileye mensup kişiler arasında olabilirken, aile içinde de tapu devir işlemlerine ihtiyaç duyulabiliyor. En çok miras hakkı nedeniyle girilen tapu süreçlerinde bağış ve hibe gibi nedenlerden dolayı da aile bireyleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüklerini ziyaret edebiliyor.

Aile içi tapu devri gereklilikleri genellikle eşler arasında ya da babadan evlada şeklinde oluyor. Bu durum gerçek bir satış sözleşmesi ve bedeli eşliğinde gerçekleşebileceği gibi bedelsiz tabu devri de aile bireyleri arasında yapılabilir. Aile içi tapu devir masrafları diğer satış süreçlerine göre daha masraflı olduğu için satış sözleşmesi en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Böylece kişiler aile içi bireyi dışında birine atış gerçekleştirir gibi tapu devrini yapabiliyor.

Aile İçi Tapu Devri İçin Gerekli Belgeler

Anne babadan çocuğa ya da eşler arasındaki tapu devri için gerekli belgeler çok teferruatlı olmayan, tapunun aslı, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, 1 adet fotoğraf isteniyor. Bulunulan ilçe belediyesinden borcu yoktur belgesine ek olarak gayrimenkulün rayiç bedeli ve konutlarda zorunlu deprem sigortası şartı aranmaktadır. Hazırlanmış belgelere ek olarak tapu harç bedelinin ödendiğine dair dekontlarında dosya da yer alması sürecin hızlı bir şekilde ilerlemesine katkı sağlar.

Aile İçi Tapu Devir Masrafı Ne Kadar?

Bedelsiz olarak aile içi bireyleri arasında tapu devri gerçekleştirirken ödenmesi gereken tek masraf tapu harcı masrafıdır. Gayrimenkule ilişkin rayiç bedelin %4’ü tapu harcı olarak belirlenmektedir. Belirlenen bu miktar taraflar arasında %2’lik oranlarda pay edilerek ödenir.

2022 yılına dair satış olmadan aile içinde tapu devri masrafları hakkında detaylı bilgi almak için ilinizdeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden bilgi alınabilir.  Yapılan yeni düzenlemeler birçok tapu devir işleminin artık tapu dairelerine ek olarak noterlerden de gerçekleştirilebileceği yönünde. Alıcı ve satıcı taraflar için büyük kolaylık niteliğindeki bu düzenleme sayesinde otomobil devir işlemlerinde olduğu gibi kolayca tapu devri de gerçekleşecek.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.