Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

AİDATLAR KİRA TUTARINI GEÇEMEZ

0 269

AİDATLAR KİRA TUTARINI GEÇEMEZ 

Site aidatları, yeni yılla birlikte artan girdi ve çıktılar sebebiyle 40-60 civarında yükselirken bunun çoğunluğu asgari maaşa yapılan zamdan kaynaklandı.

Yeni yıla girilmesiyle beraber ev sitelerinin genel kurulları art arda gerçekleştiriliyor. Genel kurulda bu sene için saptanan aidat tutarları, site sakinleri ile yönetimlerini de karşı karşıya getiriyor.

Bu konudaki uzmanlar kat sahipleri kapıcı, bahçıvan ve bekçi giderleri ile ortak tesislerin işletme giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında katılımı icap ettiğini belirtmektedir.

Ciddi Ölçüde Artış Önlenemez

Kanun uyarınca, kat sahiplerinin bu giderleri ödemekten kaçınamayacağı görülüyor.  Genel masrafların yani aidatın oranını, kat sahipleri kurulunca saptanmaktadır. Genel olarak her sene sonu ya da başında yapılan kat sahipleri olağan kurulunda bir sene için ödenecek miktar belirlenmektedir. Bu miktarın belirlenmesinde bir üst sınır kanunsal olarak çizilmemiştir. Aidat, apartmanın su, elektrik gibi genel giderleri ile varsa çalışanların ücretleri ve öbür ödemelerini, genel temizlik, sigorta primlerini ve bakım giderlerini, şayet merkezi sistem ısınma varsa, ısınmaya dair doğal gaz giderlerini kapsar.

Bu giderlerin yanı sıra, çıkabilecek ani ve arızi masraflar da düşünülerek, acil hallere hazırlık emeli ile tahmini bir ek giderin de toplanma işleminin gerçekleştirilmesi yerinde olur. Kat malikleri bir senelik bütün giderleri aşağı yukarı olarak hesaplayıp, halka rakamına, kanunsal düzenlemeye göre ya da şayet değişik bir asıl yönetim planı ile belirlenmişse buna göre bölünmelidir. Türkiye’de artan asgari ücret, elektrik, doğal gaz ve su giderleri hesaba katıldığında bu sene aidatlarda mühim oranda yükseliş olması kaçınılmaz göze çarpmaktadır.”

Aidatlarda Geçen Yıla Göre 40-60 Yükseliş Var

Bu konuyla ilgili olarak site genel kurulunda bu ay süresince devam edeceğini ve site sakinlerinin daha sonra aidatla alakadar sorun yaşamamak için bu genel kurullara katılımının önemli olduğunu bilinmektedir.  Aidatların, site yönetimleri kısmından değil, genel kurulda kat sahipleri kısmından oylanarak belirlenmelidir. Dilerse site sakinleri aidatların yükseliş sebebini öğrenebilmektedir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.