Türkiye'nin en iyi Emlak Blogu!

2022 NİSAN KİRA ARTIŞLARI NE DÜZEYDE?

2022 NİSAN KİRA ARTIŞLARI NE DÜZEYDE?

0 9

2022 NİSAN KİRA ARTIŞLARI NE DÜZEYDE?

Nisan 2022 kira artışları açıklandı. Geçen yıl bu dönemde kira sözleşmesi imzalayanlar ile 2022 Nisan’da kirasını yenileyeceklerin kiraları ne kadar arttı? İşte 2022 Nisan ayı kira artışları…

Nisan Oranları

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mart ayında açıkladığı enflasyonun ardından Nisan ayı kira artışını belirledi. Türkiye İstatistik Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık %61,14 ve aylık %5,46 arttı. Mart 2022’de TÜFE (2003=100) aylık %5,46, yıllık %22,81, yıllık %61,14, on iki aylık ortalama ise 0,88 artarak %29 oldu. Bu nedenle Nisan ayında kira fiyatları %29,88’e kadar yükselebilir.

Zam Oranları Nasıl Hesap Ediliyor?

Kira artış oranı, ev sahibinizin uygulayacağı maksimum oranı belirler. Maliye Bakanlığı ve Stratejik Bütçe Bürosu tarafından hazırlanan orta vadeli ekonomik plan (2019-2021) geçtiğimiz Eylül ayında yayınlandı.

Bu açıklamanın ardından yeni ekonomik paketteki kira artışının artık TÜFE oranı ile değil, kira artışının üst sınırının TÜFE oranı ile belirlenmesine karar verildi. Kira artışları artık TÜFE tavanından hesaplanmakta ve kiracılara bu şekilde bildirilmektedir.

Kira artışlarından önce, ev sahiplerinin ay için ilan edilen artışı anlamaları ve buna göre yeni bir kira sözleşmesi hazırlamaları gerekmektedir. Limit aşılırsa kiracı dava açabilir. Kiracı, bedeli kendi isteğine göre belirleyip mal sahibine öderse, mal sahibi aradaki farkı icra dairesi aracılığıyla talep etme hakkına sahiptir.

Kanuni Kira Artış Oranı

Daha önce üretici fiyat endeksindeki (ÜFE) artışlar ev ve işyeri kiralarına yansıtılıyordu. Yeni kuralların yürürlüğe girmesiyle birlikte kira artışlarına uygulanabilecek tavan TÜFE’ye (Tüketici Fiyat Endeksi) bağlanıyor. Mevcut mevzuata göre kira artışları, kira süresinin bitiminden bir ay sonra TÜFE’nin 12 aylık ortalaması olarak hesaplanmaktadır. Ev sahipleri oranı bunun ötesinde artıramazlar.

Milyonlarca ev sahibi ve kiracı, 12 aylık TÜFE ortalamasının enflasyon rakamlarından biri olmasını bekliyor. Bu rakam, Nisan ayındaki resmi kira artışları için yasal sınır olarak kullanılacaktır. Nisan ayında kira süresi biten kiracılar için ev sahipleri oranı o kadar artırabilecek ve artan kirayı bu ay ödeyecek. Ev sahibi ve kiracı arasındaki karşılıklı anlaşmaya göre daha düşük oranlara izin verilirken daha yüksek oranlara izin verilmez.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.